در آیینه رسانه ها :
گلایه سرلشکر سلیمانی از اخبار مربوط به تولید فیلم «سردار»        اختصاصی/ نقش بارز نظام سلطه در طراحی و راه اندازی حوادث فتنه سال ۸۸        حلول ماه ربیع الاول مبارکباد        شعری که شب اربعین امسال در کربلا گفته شد        وحدت در آئینه نگاه امام        مدح و مراثی حضرت ابواالفضل العباس (علیه السلام)        بیانیه‏ شانزدهمین اجلاس رسمى مجلس خبرگان رهبرى «دوره‏ ى چهارم»        خستگان عشق را ایام درمان خواهد آمد        حضور و سخنرانی رهبر انقلاب در اجلاس جهانی علما و بیداری اسلامی        آخرین جمعه سال است کجائی آقا؟       
کلام نخست
صوت و فيلم
تاريخ انتشار : ۰۸-۲۶-۹۳     نظرات:۲ دیدگاه برای وحدت در آئینه نگاه امام      موضوع :اخبار برگزیده

وحدت در آئینه نگاه امام

مرور فرازهایی از وصیت نامه سیاسی الهی امام خمینی

 آنچه لازم است تذکر دهم آن است که وصیت سیاسی ـ الهی اینجانب اختصاص به ملّت عظیم‌الشأن ایران ندارد بلکه توصیه به جمیع ملل اسلامی و مظلومان جهان از هر ملّت و مذهب است.

 وَاعتَصِمُوا بِحَبلِ ‌اللّهِ جَمیعاً وَ لا تَفَرَّقُوا

(سورة مبارکه آل عمران آیه ۱۰۳)

و همگان به ریسمان خداوند بیاویزید و پراکنده نشوید.

 شجرة طیّبة ادیان ابراهیمی و شاخسار پرثمر اصول و فروع آن از چشمه‌سار توحید ناب سیراب می‌شود و انقلاب اسلامی که در حقیقت و ماهیت خود، از پرتو روشنگر و وحدت‌بخش کلمة اخلاص، بهره‌های فراوان برده است از همان آغاز با تکیه بر یگانه معبود بی‌همتا در ایران ـ مهد دلیران ـ ‌آوردگاهی مقدس آفرید تا ارادة دلاورمردان این خطّة آزاده‌پرور، بهانه‌ای پاک برای نثار جان و مال خویش بیابد تا در دوران تاریک و پلید ستم‌شاهی طلوعی عالم‌گیر و انقلابی آسمانی، چشم‌ها و قلب‌های خسته و مجروح را التیام بخشد.

 این بهره‌مندی از خوان آموزه‌های الهی چنان روح و جان این نهضت پرتلاطم را درنوردید که خدامحوری، حق‌مداری و حق‌گرایی را از ویژگی‌های اصیل این نهضت ارزشی ساخت.

 خروش مردی موحّد از تبار آزادگان ـ که بندگی خدا و خدمت به خلق را افتخار خود می‌خواند ـ‌ همراه با برق غیرت شیرمردان این خطّة رشید‌پرور ـ که عرصه‌های نبرد، ایثار و شهادت را بارها تجربه کرده بود با اتّحاد و انسجام ، دست در دست یکدیگر ، زمینه‌های ظهور وعده‌های الهی را فراهم ساخت تا بار دیگر ثمره‌ی برادری، برابری ، همراهی و همدلی مسلمانان در اقتدار و صلابت وصف‌ناشدنی آنان تجلّی یابد.

 فرازهایی که در ادامه خواهد آمد فرمایشات رهبرکبیر انقلاب اسلامی در وصیت نامه سیاسی الهی  حضرت امام  است  که موضوع اتحاد را مورد توجه قرار داده است .  اهمیت والای این موضوع و توجه به آن به عنوان یک استراتژی برتر در راستای حل بسیاری از موانع و مشکلاتِ جهان اسلام شایسته‌ی توجه تمامی اندیشمندان و رسالت‌مندان میهن اسلامی است .

 اکنون در زمانی که افکار پلید با تمام خشونت و زشتی خود سعی در ایجاد تفرقه و جدایی بین مسلمین را داشته و با تمام توان  خیال مخدوش کردن اذهان جامعه بشری نسبت به اندیشه دینی را در سر می پرورند مرور فرازهایی از اندیشه های بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران ، به عنوان یک رهبر دینی ، خواندنی و عبرت آموز است .

امید که با خواندن و مرور توام با تامل این فراز های نورانی ، تمامی دست اندرکاران و مسئولین نظام اسلامی که همواره خود را یار ، یاور و مروج اندیشه های امام می دانند  همراه با مسلمانان سراسر جهان بسترهای همفکری ، همدلی و همراهی را فراهم ساخته  و زمینه های یک زندگی توام با سلامت و رشد را در کنار یکدیگر  فراهم آورند .

 ¶  … و کار به جایی رسید که نقش قرآن به دست حکومت‌های جائر و آخوندهای خبیثِ بدتر از طاغوتیان ، وسیله‌ای برای اقامه جور و فساد و توجیه ستمگران و معاندان حق تعالی شد و مع‌ الاسف به دست دشمنان توطئه‌گر و دوستان جاهل، قرآن این کتاب سرنوشت‌ساز، نقشی جز در گورستان‌ها و مجالس مردگان نداشت و ندارد و آنکه باید وسیله‌ی جمع مسلمانان و بشریت و کتاب زندگی آنان باشد وسیله تفرقه و اختلاف گردید و یا به کلّی از صحنه‌ خارج شد، که دیدیم اگر کسی دم از حکومت اسلامی برمی‌آوَرْد و از سیاست، که نقش بزرگ اسلام و رسول بزرگوار(صلی‌الله علیه و آله و سلم) و قرآن و سنّت مشحون آن است، سخن می‌گفت گویی بزرگترین معصیت را مرتکب شده و کلمه«آخوند سیاسی» موازن با آخوند بی دین شده بود و اکنون نیز هست.

  ¶  ما مفتخریم و ملّت عزیز سرتا پا متعهّد به اسلام و قرآن مفتخر است که پیرو مذهبی است که می‌خواهد حقایق قرآنی، که سراسر آن از وحدت بین مسلمین بلکه بشریت دم می‌زند از مقبره‌ها و گورستان‌ها نجات داده و به عنوان بزرگترین نسخه‌ی نجات‌دهنده‌ی بشر از جمیع قیودی که بر پای و دست و قلب و عقل او پیچیده است و او را به سوی فنا و نیستی و بردگی و بندگی طاغوتیان می‌کشاند نجات دهد.

 ¶  … و لازم است در نوحه‌ها و اشعار مرثیه و اشعار ثنای از ائمّه‌ی حق علیهم‌ سلام‌الله ، بطور کوبنده فجایع و ستمگری‌های ستمگران هر عصر و مصر یادآوری شود. … و همه باید بدانیم که آنچه موجب وحدت بین مسلمین است این مراسم سیاسی است که حافظ ملّیت مسلمین ـ به ویژه شیعیان ائمه اثنی‌ عشری ـ علیهم صلوات الله و سلّم ـ است و آنچه لازم است تذکر دهم آن است که وصیت سیاسی ـ الهی اینجانب اختصاص به ملّت عظیم‌الشأن ایران ندارد بلکه توصیه به جمیع ملل اسلامی و مظلومان جهان از هر ملّت و مذهب است.

 ی‌تردید رمز بقای انقلاب اسلامی همان رمز پیروزی است و رمز پیروزی را ملّت می‌داند و نسل‌های آینده در تاریخ خواهند خواند که دو رکن اصلی آن انگیزه‌ی الهی و مقصد حکومت اسلامی و اجتماع ملّت در سراسر کشور با وحدت کلمه برای همان انگیزه و مقصد.

 ¶  اینجانب به همه نسل های حاضر و آینده وصیت می‌کنم که اگر بخواهید اسلام و حکومت الله برقرار باشد و دست استعمار و استثمارگران خارج و داخل از کشورتان قطع شود این انگیزه الهی را که خداوند تعالی در قرآن کریم بر آن سفارش فرموده است از دست ندهید و در مقابل این انگیزه که رمز پیروزی و بقای آن است ، فراموشی هدف و تفرقه و اختلاف است.

 ¶  امروز و در آتیه نیز آنچه برای ملّت ایران و مسلمانان جهان باید مطرح باشد و اهمیت آن را در نظر گیرند خنثی کردن تبلیغات تفرقه ‌افکن خانه‌برانداز است. توصیه اینجانب به مسلمین و به خصوص ایرانیان به ویژه در عصر حاضر، آن است که در مقابل این توطئه‌ها عکس العمل نشان داده و به انسجام و وحدت خود ، به هر راه ممکن افزایش دهند و کفار ومنافقان را مأیوس نمایند.

¶  توصیه اینجانب آن است که نسل حاضر و آینده غفلت نکنند ودانشگاهیان و جوانان برومند عزیز هرچه بیشتر با روحانیون و طلّاب علوم اسلامی پیوند دوستی و تفاهم را محکم تر و استوارتر سازند و از نقشه‌ها و توطئه‌های دشمن غدار غافل نباشند و به مجرّد آنکه فرد یا افرادی را دیدند که با گفتار و رفتار خود درصدد است بذر نفاق بین آنان بیافکند او را ارشاد و نصیحت نمایند و اگر تأثیر نکرد از او روگردان شوند و او را به انزوا کشانند و نگذارند توطئه ریشه دواند که سرچشمه را به آسانی می توان گرفت.

 ¶  … و از همه نمایندگان خواستارم که با کمال حسن نیّت و برادری با هم مجلسان خود رفتار، و همه کوشا باشند که قوانین، خدای نخواسته از اسلام  منحرف نباشند و همه به اسلام و احکام آسمانی آن وفادار باشید تا به سعادت دنیا و آخرت نائل آئید.

¶  … و وصیت من به وزرای خارجه در این زمان و زمان‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های بعد آن است که …. کوشش داشته باشید در بهتر کردن روابط با کشورهای اسلامی و در بیدار کردن دولتمردان و دعوت به وحدت و اتّحاد کنید که خداوند با شماست.

 ¶  و وصیت من به ملّت‌های کشورهای اسلامی است که انتظار نداشته باشید که از خارج کسی به شما در رسیدن به هدف، که آن اسلام و پیاده کردن احکام اسلام است کمک کند خود باید به این امر حیاتی که آزادی و استقلال را تحقق می‌بخشد قیام کنید و علمای اعلام و خطبای محترم کشورهای اسلامی دولت‌ها را دعوت کنند که از وابستگی به قدرت‌های بزرگ خارجی، خود را رها کنند و با ملّت خود تفاهم کنند. در این صورت پیروزی را در آغوش خواهند کشید و نیز ملّت‌ها را دعوت به وحدت کنند و از نژادپرستی که مخالف دستور اسلام  است بپرهیزند و با برادران ایمانی خود در هر کشوری و با هر نژادی که هستند دست برادری دهند که اسلام ِبزرگ ، آنان را برادرخوانده و اگر این برادری ایمانی با همت دولت‌ها و ملّت‌ها و با تأیید خداوند متعال روزی  تحقق یابد، خواهید دید که بزرگترین قدرت جهان را مسلمین تشکیل می‌دهند به امید روزی که با خواست پروردگار عالم این برادری و برابری حاصل شود.

 ¶  مع‌الاسف اکثر دولت‌های منطقه اسلامی که به حکم اسلام باید دست اخوّت به ما دهند به عداوت با ما و اسلام برخاسته‌اند و همه در خدمت جهانخواران از هر طرف به ما هجوم آورده‌اند ….

 ¶  و وصیت من به نویسندگان و گویندگان و روشنفکران و اشکال‌تراشان و صاحب عقدگان آن است که با وجدان خود خلوت کنید و انگیزه‌ی باطنی خود را که بسیار می‌شود خود انسان‌ها از آن بی‌خبرند بررسی کنید.

 ¶  ببینید آیا با کدام معیار و با چه انصاف ، خون این جوانان قلم قلم شده را در جبهه‌ها و در شهرها نادیده می‌گیرید و با ملّتی که می‌خواهد از زیر بار ستمگران و غارتگران خارجی و داخلی خارج شود و استقلال و آزادی را با جان خود و فرزندان عزیز خود به دست آورده و با فداکاری می‌خواهد آن را حفظ کند به جنگ اعصاب برخاسته‌اید و به اختلاف‌انگیزی و توطئه‌های خائنانه دامن می‌زنید و راه را برای مستکبران و ستمگران باز می‌کنید.

 ¶  و شما ای مستضعفان جهان و ای کشورهای اسلامی و مسلمانان جهان بپاخیزید و حق را با چنگ و دندان بگیرید و از هیاهوی تبلیغاتی ابرقدرت ها و عمّال سرسپرده آنان نترسید و حکام جنایت‌کار که دسترنج شما را به دشمنان شما و اسلام عزیز تسلیم می‌کنند از کشور خود برانید و خود و طبقات خدمتگزار متعهّد زمام امور را به دست گیرید و همه در زیر پرچم پرافتخار اسلام ، مجتمع و با دشمنان اسلام و محرومان جهان به دفاع برخیزید و به سوی یک دولت اسلامی با جمهوری‌های آزاد و مستقل به پیش روید که با تحقق آن  همه مستکبران جهان را به جای خود خواهید نشاند و همه مستضعفان را به امامت و وراثت ارض خواهید رساند به امید آن روز که خداوند تعالی وعده فرموده است.

 ¶  … و تا روح تعاون وتعهّد در جامعه برقرار است کشور عزیز از آسیب‌ها ان‌شاء‌ا… تعالی مصون است و بحمدالله تعالی حوزه‌های علمیه و دانشگاه‌ها و جوانان عزیز مراکز علم و تربیت از این نفخه الهی غیبی برخوردارند و این مراکز دربست دراختیار آنان است و به امید خدا دست تبهکاران و منحرفان از آنها کوتاه.

تهیه و تدوین : مجید اکبری

منبع : پورتال شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی

www.ccoip.ir