در آیینه رسانه ها :
گلایه سرلشکر سلیمانی از اخبار مربوط به تولید فیلم «سردار»        اختصاصی/ نقش بارز نظام سلطه در طراحی و راه اندازی حوادث فتنه سال ۸۸        حلول ماه ربیع الاول مبارکباد        شعری که شب اربعین امسال در کربلا گفته شد        وحدت در آئینه نگاه امام        مدح و مراثی حضرت ابواالفضل العباس (علیه السلام)        بیانیه‏ شانزدهمین اجلاس رسمى مجلس خبرگان رهبرى «دوره‏ ى چهارم»        خستگان عشق را ایام درمان خواهد آمد        حضور و سخنرانی رهبر انقلاب در اجلاس جهانی علما و بیداری اسلامی        آخرین جمعه سال است کجائی آقا؟       
کلام نخست
صوت و فيلم
تاريخ انتشار : ۰۴-۲۹-۹۴     نظرات:هیچ دیدگاهی برای بدعهدی‌های آمریکا ثبت نشده      موضوع :برگزیده ها

آمار دخالت‌های آمریکا در امور کشورها+جدول به تفکیک سال و جزئیات دخالت

«جیمس مونرو» رئیس‌جمهور وقت آمریکا در سال ۱۸۲۳ در حالی طرح آمریکایی «اصل مونرو» یا اصل بی‌طرفی به عنوان یک اصل اساسی در سیاست خارجی این کشور با سایر کشورها و ملت‌ها را خلق کرد که همان زمان ارتش این کشور در حال تجاوز به نیکاراگوئه بود.

 13940429000425_PhotoA

گروه بین الملل خبرگزاری فارس:‌ پس از انتشار گزارشی تحت عنوان  فهرست اقدامات تروریستی ۱۰۰ سال اخیر آمریکا در جهان توسط فارس که با استقبال گسترده مخاطبان همراه شد، پرسش‌ها و درخواست‌های مختلفی از سوی خوانندگان محترم از طریق بخش نظرها (کامنت‌ها) مطرح گردید که از جمله آنها می توان به درخواست برای کامل‌تر،  گسترده تر و فراگیر کردن بیشتر این گزارش، ریز شدن در تمامی موارد جنایت به ویژه شمار قربانیان این اقدامات تروریستی دولت آمریکا، انتشار آمار و ارقام مستند و… اشاره کرد.

گروه بین‌الملل و سیاست خارجی فارس به احترام مخاطبان گرامی تلاش می‌کند در چند بخش به این درخواست‌ ها تا حد امکان پاسخ گوید. در بخش نخست تحت عنوان پشت‌پرده کودتاهای یک قرن اخیر جهان به بررسی جزییاتی بیشتری از اقدامات تروریستی دولت آمریکا و نتایج آن اعم از خسارتهای مادی و معنوی جامعه جهانی پرداخته شد و در بخش دوم به جزییات دیگری از این دخالت ها و تجاوزات می‌پردازیم:

از سرزمین آمریکا تا جزایر هاوایی و از خاک جمهوری اسلامی ایران تا جنگ کره، از تاخت و تاز در جنگ جهانی دوم و استفاده از بمب هسته ای تا اقدامات تخریبی درکشورهای اسلامی و از نفوذ در هندوراس، پاناما و شیلی تا انجام آزمایش های میکروبی در کشورهای فقیر آفریقایی و حتی انجام عملیات تروریستی در کشورهای هم پیمان تا دخالت در اوکراین شمه کوچکی از اقدامات کاخ سفید در قالب سیاست خارجی این کشور در برخورد با دولتها و ملتهای جهان محسوب می شود.
جیمی سکاهل که برای تالیف کتاب خود (جنگ های کثیف … جهان صحنه درگیری) مناطق مختلفی از جهان مسافرت کرده و جنایات دولت آمریکا را در کشورهای همچون افغانستان، یمن ،مالی ، سومالی و… به ثبت رسانده است تمامی جنگ‌های انجام گرفته توسط  آمریکا را در یک راستا توصیف و معتقد است اختلاف آنها صرفا در مورد نوع نامگذاری آن می باشد.
جرج کینان صاحب نظریه «مهار توسعه اتحاد جماهیر شوروی» معتقد است که شعارهای دفاع از حقوق بشر و بهبود ساختار دمکراسی هیچ ارتباطی با سیاست خارجی دولت آمریکا نباید داشته باشد، پایه های سیاست خارجی آمریکا حمایت از تامین منابع اولیه مورد نیاز ما است و همواره در این راستا باید گام برداشت.
مسئله ای که در دهه های شصت وهفتاد از قرن میلادی گذشته از طریق کودتاهای نظامی در سرتاسر جهان  از آمریکای لاتین گرفته تا منطقه خاور میانه انجام  می‌گرفت درحالیکه در برهه کنونی گروه‌های تکفیری جایگزین ژنرال های دیکتاتور شده اند گرچه هدف و رویکرد ها همانی  است که در گذشته بود.
با نگاهی به عملکرد دولت آمریکا طی سه قرن گذشته دو حقیقت قابل تامل و غیر قابل اغماض می باشند، یکی اینکه ساختار تشکیل ایالات متحده آمریکا هیچ شباهتی به تشکیل هیچ کشور دیگری در جهان ندارد وتنها می‌توان آنرا با رژیم صهیونیستی مقایسه کرد که پس از کشتار ملت فلسطین شکل گرفت.
دومین حقیقت قابل تامل آن است که بانگاهی به اقدامات و تجاوزات دولت آمریکا طی قرن گذشته تقریبا هیچ کشوری از دخالت های مستقیم و غیر مستقیم،‌ تجاوزات مستقیم، غیر مستقیم و اقدامات تروریستی دولت آمریکا در امان نمانده است.
در قرن نوزدهم دولت آمریکا اصل «مونرو» یا اصل بی طرفی را در دستور کار خود قرار داد، جیمس مونرو  رئیس جمهور وقت آمریکا در سال ۱۸۲۳ میلادی چارچوب این اصل را در سخنرانی که در کنگره داشت اعلام کرد و مدعی شد که در قبال عدم دخالت کشورهای استعمارگر اروپایی در امور آمریکا، دولت ایالات متحده هم از جانب خود در مشکلات یا روابط اروپایی دخالت نخواهد کرد.
مونرو در حالی این سخنان را بر زبان می راند که نیروهای ارتش این کشور درحال تجاوز به کشور نیکاراگوئه  بودند.
علاوه بر تجاوز ۱۸۲۳ به نیکاراگوئه ، حمله آمریکا به پرو (۱۸۲۵) ، تجاوز به مکزیک و الحاق نیمی از خاک این کشور به آمریکا (۱۸۴۶) ، تجاوز به اروگوئه (۱۸۵۵) ، تجاوز به پاناما (۱۸۵۵) ، تجاوز به کلمبیا (۱۸۵۷) وتکرار آن در سال های (۱۸۹۲) و(۱۸۹۹) ، تجاوز به آرژانتین (۱۸۹۰)، تجاوز به چین (۱۸۹۴) ، دخالت مستقیم در امور داخلی کوبا (۱۸۹۴) ، تجاوز به هندوراس (۱۹۰۳) ، تجاوز به هائیتی (۱۹۰۴) که تا سال ۱۹۳۴ در اشغال آمریکا باقی مانده بود، مشارکت در جنگ جهانی اول (۱۹۱۷) و حتی هلی برن نیرو در روسیه برای جنگ با بولشویک ها در سال ۱۹۱۸  همگی بخشی از کارنامه تجاوزات دولت آمریکا در دوره ای است که رسما اعلام بی طرفی کرده و تاکید کرده بود در امور استعمارگران اروپایی که در این کشورها فعالیت داشتند دخالت نخواهد کرد.
اما بعد از آن ویلسون (۱۹۲۱-۱۹۱۳) رئیس جمهور آمریکا حتی این اصل نمایشی را هم لغو  و صراحتا بر استفاده از راهبرد جنگ و قدرت نظامی برای تحقق اهداف و منافع آمریکا تاکید کرد تا با روی کار آمدن فرانکلین روزولت به ریاست جمهوری آمریکا (۱۹۴۵ـ۱۹۳۳) آمریکا رویکرد نظامی گری خود را بیش از پیش در پیش بگیرد.
به گفته کارشناسان  دولت آمریکا در حالی طی دو قرن گذشته تمامی کشورهای جهان را  هر یک به نحوی مورد تجاوز قرار داده است  که آخرین تجاوزی که به این کشور صورت گرفته به دهه دوم از قرن نوزدهم میلادی در جنگ آمریکا و انگلیس باز می گردد  و حملات ۱۱ سپتامر ۲۰۰۱ نیز به دلیل شک و شبهه هایی که در مورد دخالت سازمان های اطلاعاتی آمریکا در سامان دادن به آن وجود دارد همچنان از دیدگاه کارشناسان به عنوان یک تهاجم طبقه بندی نمی شود.
دولت آمریکا از همان اوان شکل گیری؛ جنگ و تجاوز را به عنوان بهترین راهکار برای بسط نفوذ خود برجهان در دستور کار خود قرار داده وآنرا راهبردی غیر قابل تغییر که تمامی رؤسای جمهور این کشور با وجود اختلافات موجود در گفتمان ونوع نگرش هایشان به عنوان اصلی غیر قابل تغییر در دستور کار خود قرار داده و می‌دهند. در این اصل کشتار ساکنان اصلی هر سرزمین و جایگزینی مهاجران به جای آن یا فراهم کردن این کار بخش لاینفک این راهبرد محسوب می شود.
دولت آمریکا به بهانه دفاع از دمکراسی جنگ ها و تجاوزات خود را در سرتاسر جهان گسترده‌تر کرد و بعد از جنگ جهانی دوم که جهان دو قطبی شد این حضور و دخالت ها نیز زیر چتر مقابله با خطر کمونیسم علنی تر و پررنگ‌تر گردید وبا پیش کشیدن نظریه دومینو که سقوط یکی از کشورهای بلوک آزاد یا سرمایه داری زمینه سقوط بقیه کشورها فراهم می شود ابتدا در سال ۱۹۵۱ شبه جزیره کره را مورد حمله قرار داد سپس در سال ۱۹۵۴ ایران صحنه تاخت و تاز و تجاوزاتش قرار گرفته بعد از آن ویتنام در سال ۱۹۶۴ مورد تهاجم قرار گرفت و در سال ۱۹۷۰ هم هندوچین به این بهانه به خاک و خون کشیده شد.
برای اطلاعات بیشتر به ترجمه عربی کتاب زلتان گروسمان (چرا جهان از آمریکا متنفر است) ترجمه ضیاء الدین سردار و میریل واین دیفیز (انتشارات قایار) مراجعه شود.

جدول زیر شرح کوتاهی از برخی از دخالت ها ، تجاوزات و جنایات دولت آمریکا در نتیجه دخالت ها در امور داخلی کشورها صرفا طی ۷۰ سال گذشته را ارائه می دهد.

منطقه

سال

شرح

فرانسه

 

 

۱۹۴۴

ژنرال آیزنهاور که بعدها رئیس جمهور آمریکا شد نورماندی فرانسه را به اشغال خود در آورد

ایران

 

۱۹۵۶

آمریکا برای خروج نیروهای شوروی از ایران تهدید به استفاده از سلاح هسته ای کرد

سوریه

 

۱۹۴۶

انجام کودتا در سوریه

یوگسلاوی

 

۱۹۴۶

تهدید به حمله نظامی به یوگسلاوی بعد از به زمین نشاندن یک هواپیمای آمریکایی در این کشور

اروگوئه

 

۱۹۴۷

تهدید به استفاده از سلاح هسته ای واستقرار نیرو در اطراف این کشور

یونان

 

۱۹۴۹-۱۹۴۷

آمریکا مستقیما برای مقابله با راستگرایان در جنگ داخلی این کشور وارد شد

چین

 

۱۹۴۹-۱۹۴۸

تفنگداران دریایی آمریکا با تجاوز به خاک چین شهروندان آمریکایی موجود در این کشور را پیش از اعلام پیروزی کمونیست ها تخلیه کردند

فیلیپین

 

۱۹۵۳-۱۹۴۸

سیا رهبری وهدایت شورشیان (هاکس) را در این کشور به عهده گرفتند

پورتوریکو

 

۱۹۵۰

سرکوب شورشیان استقلال طلب “پوتس” در این کشور

کره

 

۱۹۵۳-۱۹۵۰

دخالت در منازعه دایر بین دو کره  ، نیروی زمینی ودریایی ونیز از طریق بمباران هوایی وتهدید به استفاده از توان هسته ای برای حمایت از کره جنوبی در مقابل کره شمالی وچین ، در این جنگ آمریکا رسما در سال ۱۹۵۰ تهدید کرد از بمب A استفاده خواهد کرد ، پایگاه های نظامی آمریکا از آن زمان همچنان در این کشور مستقر می باشند.

کوبا

 

۱۹۵۲

حمایت از ژنرال باتیستا در عملیات کودتا در کوبا

ایران

 

۱۹۵۴

سیا  دولت مردمی مصدق را سرنگون و شاه را بار دیگر به قدرت باز می گرداند.

ویتنام

 

۱۹۵۴

تهدید هسته ای و اعلام پیشنهاد تسلیم بمب به فرانسوی های محاصره شده

گواتمالا

 

 

۱۹۵۴

تهدید هسته ای، سازمان سیا بعد از ملی شدن زمین های متعلق به شرکت های آمریکایی توسط دولت جدید این کشور ، هلی برد نیروهای مخالف را آغاز کرد ، همچنین یک گروه چریکی مخالف را هم در نیکاراگوئه تاسیس کرد

مصر

 

۱۹۵۶

تهدید به استفاده از بمب هسته ای ، تجاوز زمینی وتهدید شوروی نسبت به دخالت در بحران سوئز

لبنان

۱۹۵۸

پیاده کردن تفنگداران دریایی در سواحل لبنان وبعد از آن ورود به بیروت واطراف آن برای سرکوب مردم این کشور

عراق

۱۹۵۸

تهدید به استفاده از بمب هسته ای ، هشدار به عراق نسبت به تجاوز به کویت

چین

۱۹۵۸

تهدید هسته ای ، برای جلوگیری از تحرک علیه تایوان

پاناما

 

۱۹۵۸

تجاوز زمینی برای مقابله با تظاهراتی که در اعتراض به برافراشته شدن پرچم آمریکا در این کشور صورت گرفت وقربانیان زیادی هم در پی داشت

ویتنام

۱۹۷۵ـ ۱۹۶۰

جنگ آمریکا علیه ویتکونگ ها که بارها در آن تهدید به استفاده از بمب هسته ای کرد، در این جنگ آمریکا بیش از هشت میلیون ویتنامی را کشت ۳ میلیون را مجروح و۱۲ میلیون نفر را هم آواره نمود.

کوبا

۱۹۶۱

عملیات انتقال نیروهای مخالف کاسترو که توسط سیا هدایت می شد شکست خورد

آلمان

۱۹۶۱

دولت آمریکا در جریان بحران دیوار برلین تهدید به استفاده از بمب هسته ای کرد

نیکاراگوئه

۱۹۶۱

دخالت نظامی در این کشور آمریکای لاتین  به دلیل تصمیم به در پیش گرفتن سیاستی مستقل از آمریکا که دست آخر منجر به سرنگونی دولت ساندنیست ها شد

کوبا

۱۹۶۲

تهدید به استفاده از بمب هسته ای ، محاصره دریایی در جریان بحران موشکی که در لحظه آخر از وقوع جنگ با شوروی اجتناب شد

لائوس

۱۹۶۲

حمایت صریح و علنی دولت آمریکا از جنگ داخلی این کشور

ویتنام

۱۹۶۳

ترور نخست وزیر ویتنام توسط عوامل آمریکا

پاناما

۱۹۶۴

اشغال کانال پاناما منجر به جنگ دولت علیه اشغالگران آمریکایی شد

اندونزی

۱۹۶۵

دخالت مستقیم سازمان سیا در کودتای خونین اندونزی که منجر به روی کار آمدن سوهارتو در این کشور شد ، در این کودتان دست کم ۲ میلیون کشاورز فقیر این کشور با حمایت سازمان سی آی ای قتل عام گردیدند

دومنیکن

۱۹۶۶ـ۱۹۶۵

در جریان فعالیت های انتخاباتی جمهوری دومنیکن دولت آمریکا اقدام به پیاده کردن نیروی نظامی در این کشور کرد.

گواتمالا

۱۹۶۷ـ۱۹۶۶

دخالت مستقیم دولت آمریکا در این کشور به بهانه سرکوب شورشیان

آنگولا

۱۹۹۲-۱۹۶۷

سیا عملا از شورشیان این کشور که از سوی آفریقای جنوبی حمایت می شدند ، پشتیبانی کرد.

کامبوج

۱۹۷۵ـ۱۹۶۹

دخالت آمریکا در این کشور که از زمین و دریا صورت گرفت دست کم جان دو میلیون انسان را گرفت واین کشور را برای یک دهه در هرج و مرج سیاسی باقی نگه داشت

عمان

۱۹۷۰

دولت آمریکا و سازمان جاسوسی این کشور با همکاری شاه ایران زمینه حضور نظامی ایران را در این کشور فراهم کرد.

لائوس

۱۹۷۳ـ۱۹۷۱

دولت آمریکا با فشار بر این کشور زمینه جنگ علیه ویتنام جنوبی را در چارچوب طرح “فرش بمب” به وجود آورد.

خاورمیانه

۱۹۷۳

دولت آمریکا با تهدید به استفاده از بمب هسته ای زمینه جنگ اسرائیل علیه منطقه را فراهم کرد.

شیلی

۱۹۷۳

حمایت از کودتای نظامی پینوشه در شیلی ـ این کودتا با دخالت مستقیم سازمان سیا  انجام گرفت

کره جنوبی

۱۹۷۹

ترور پاک جون می رئیس جمهور کره جنوبی گفته می شود سازمان سیا عامل این ترور بوده است

ایران

۱۹۸۰

تجاوز به ایران که به حادثه طبس معروف شد، آمریکا در سایه تلاش برای باز پس گیری نفوذ خود در ایران شوروی را به استفاده از بمب هسته ای تهدید کرد

لیبی

۱۹۸۱

تجاوز دریایی به لیبی

السالوادور

 

 

۱۹۹۲ـ۱۹۸۱

تجاوز زمینی  که منجر به استقرار مستشاران نظامی و در اختیار قرار گرفتن حریم هوایی این کشور به بهانه مبارزه با شورشیان و جنگ ودرگیری به بهانه مقابله با آدم ربایی

نیکاراگوئه

۱۹۹۰ـ۱۹۸۱

سازمان سیا کار پیاده کردن فراریان مخالف انقلاب این کشور را  انجام و مبارزه علیه دولت مرکزی را رسما هدایت کرد

لبنان

۱۹۸۴ـ۱۹۸۲

تجاوز زمینی و پیاده کردن تفنگداران دریایی بعد از گلوله باران بیروت ، که با هدف اخراج نیروهای ساف از لبنان صورت گرفت ، در این تجاوز نیروهای آمریکایی از شبه نظامیان کتائب حمایت کرده وتمامی موقعیت های سوری را تحت کنترل خود قرار می دهند.

گرانادا

۱۹۸۴-۱۹۸۳

حمله به گرانادا برای مقابله با انقلاب مردمی در این کشور

ایران

۱۹۸۴

حمله به هواپیمای مسافربری جمهوری اسلامی ایران و قتل ۲۹۰ تن از شهروندان اعم از کودکان و..

لیبی

۱۹۸۶

حمله هوایی به شهرهای طرابلس ونبغازی

ایران

۱۹۸۸-۱۹۸۷

ورود مستقیم آمریکا برای حمایت از عراق در جنگ ۸ ساله که بعد از شکست های صدام در این جنگ آغاز شد

فیلیپین

۱۹۸۹

ورود مستقیم برای حمایت از دولت دست نشانده در مقابل مردم و انقلابیون

پاناما

۱۹۹۰-۱۹۸۹

۲۷ هزار نظامی آمریکایی با تجاوز به این کشور بعد از کشتار ۲۰۰ نفر از مردم دولت آنرا سرنگون ، رئیس جمهور آنرا دستگیر ، زندانی ورئیس جمهور دست نشانده خود را جایگزین آن می کنند

لیبریا

۱۹۹۰

تجاوز به این کشور به بهانه تخلیه  شهروندان خارجی

عربستان

۱۹۹۱-۱۹۹۰

به بهانه جنگ علیه عراق ۵۴ هزار نظامی آمریکایی در این کشور و کشورهای عمان ، قطر ، امارات متحده عربی و فلسطین اشغالی مستقر می شوند.

عراق

۱۹۹۰

محاصره دریایی اردن و عراق وآغاز حمله آزاد سازی کویت که منجر  به کشته شدن ۲۰۰ هزار عراقی، عقب  نشینی عراق از کویت ، اعلام منطقه ممنوعه هوایی در شمال عراق وبعد از آن کمک به صدام برای سرکوب قیام مردم شیعه عراق شد

عراق

۱۹۹۱

حمله هوایی به عراق

ونزوئلا

۱۹۹۱

دولت ونزوئلا اعلام کرد چندین تلاش واشینگتن را برای کودتا در این کشور کشف و خنثی کرده است

سومالی

۱۹۹۴-۱۹۹۲

تجاوز زمینی و حضور دریایی به همراه  گلوله باران مناطق مختلف  این کشور ، این تجاوز زیر به بهانه جنگ داخلی دایر در  این کشور که سازمان سیا در آن نقش عمده ای داشت وبا فشار بر سازمان ملل موفق شد جای پای محکمی در شاخ آفریقا پیدا کرده و۲۸ هزار نظامی خود را در آنجا مستقر کند اما مرگ ۱۸ نظامی این کشور در اکتبر ۱۹۹۳ باعث آغاز عقب نشینی این کشور در سال ۱۹۹۴ شد.

یوگسلاوی

۱۹۹۴-۱۹۹۲

حضور نظامی و دخالت  مستقیم در این منطقه که زمینه ساز تجزیه این کشور به کشورهای ضعیف و کوچک گردید.

بوسنی

۱۹۹۵-۱۹۹۳

حملات هوایی و سرنگونی هواپیماها و اعلام منطقه ممنوعه هوایی در این کشور توسط آمریکا از سال ۱۹۹۴ رسما این جنگ علیه صرب ها ادامه یافت

زئیر (کنگو)

۱۹۹۷-۱۹۹۶

بعد از پدیدار شدن جرقه های قیام کنگو ، تفنگداران دریایی آمریکا به اردوگاه پناهجویان توتسی در رواندا حمله کردند.

عراق

۱۹۹۸

آمریکا به مدت ۴ روز عراق را مورد حملات موشکی قرار داد.

سودان

۱۹۹۸

در ماه اوت ۱۹۹۸  ارتش آمریکا چند منطقه از جمله یک کارخانه دارو سازی در این کشور را مورد هدف قرار داد.

افغانستان

۱۹۹۸

همزمان با ان حمله به افغانستان موشک های آمریکایی مناطقی در افغانستان را هم مورد اصابت قرار دادن این دو تجاوز به بهانه مرتبط بودن این دو کشور با انفجار سفارتخانه های واشینگتن در کنیا وتنانزانیا انجام گرفت

یوگسلاوی

۱۹۹۹

آمریکا مناطق مختلف یوگسلاوی را مورد حمله قرارداد ، این حمله به بهانه متقاعد کردن  یوگسلاوی برای پذیرش پایان جنگ در کوزوو انجام گرفت

افغانستان

۲۰۰۱

اکتبر۲۰۰۱ تهاجم نظامی آمریکا به افغانستان به بهانه واکنش به غائله ۱۱ سپتامبر اغاز شد

عراق

۲۰۰۳

سوای تحریم های هوشمندی که جورج بوش پسر بر علیه عراق اعمال کرد ، واشینگتن به تدریج  نفت عراق را نیز در قبضه کامل خود گرفت تا بعد ازآن هم فاز بعدی این تجاوز روز ۲۰ مارس ۲۰۰۳ با تهاجم به عراق آغاز شود جنگی که باعث شد تا به امروز عراق دیگر روی آرامش را نبیند.

 بعد از جنگ عراق بود که پروژه جنگ نیابتی به عنوان یکی از ابزارهایدخالت و سپس سلطه  آمریکا در منطقه غرب اسیا کلید خورد و امروز هم به گسترده ترین شکل در پهناورترین سطح ممکن ادامه پیدا کرده است.

در قسمت بعد به شکل گسترده تری به این مسئله خواهیم پرداخت.